Bateria naścienna czy podtynkowa – którą lepiej wybrać?

Z jednej strony dobrze widoczna, ale jednocześnie łatwa w wymianie i naprawie bateria naścienna, zaś z drugiej strony minimalistyczna i nierzucająca się w oczy bateria ścienna podtynkowa. Decyzja o tym, którą z nich wybrać może przyprawić o ból głowy wiele osób. Tym bardziej, że zarówno bateria łazienkowa ścienna, jak i bateria podtynkowa umywalkowa czy bateria wannowa podtynkowa, mają swoje zalety.

Bateria naścienna, czyli łatwa do zmiany, ale gorsza pod względem wizualnym

Bateria natynkowa wciąż jest najpopularniejszym wyborem Polaków i można ją spotkać w wielu domach. Nie ma w tym nic zaskakującego, biorąc pod uwagę, że przez lata w wielu sklepach dominowała właśnie bateria naścienna. Dużym plusem tego rodzaju baterii jest fakt, że są one bardzo łatwe do zamontowania i zdemontowania. W praktyce bateria ścienna może być zamocowana przez każdego z nas. Dzięki temu, w przypadku jakiejkolwiek awarii, nie ma problemu, aby dostać się do podłączeń. Jednak z drugiej strony w opinii części osób bateria natynkowa jest gorsza pod względem wizualnym. Bateria naścienna jest bowiem w całości wyprowadzona na zewnątrz. W przypadku prysznica oznacza to np. utratę części miejsca w kabinie.

Bateria podtynkowa, czyli estetyka ponad komfort demontażu

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, jeśli naszym wyborem będzie bateria podtynkowa wannowa czy bateria podtynkowa umywalkowa. Jej dużą zaletą jest fakt, że większość instalacji jest schowana w ścianie, zaś na zewnątrz są widoczne jednie elementy sterujące, uchwyty, wylewki, pokrętła lub przyciski. Jednak problem pojawia się w przypadku ewentualnej awarii. Z racji tego, że główny mechanizm jest „schowany”, do wymiany baterii podtynkowej niezbędne będzie zbijanie glazury. A to wiąże się z poważnymi kosztami oraz szerokim zakresem prac. Dlatego też bateria podtynkowa pod tym względem jest niepraktyczna, zaś jej wymiana jest opłacalna, kiedy przeprowadzamy gruntowny remont łazienki, włącznie ze zmianą glazury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *